مقالات سفید

زنجیره بلوکی و کاربردهای آن

زنجیره بلوکی، که آن را ستون فقرات اصلی نوع جدیدی از اینترنت نیز تلقی می کنند، در سال 2016 و 2017 به عنوان فناوری جدیدی در دنیای واقعی پدید آمد. این نسخه در اصل برای تراکنشهای ارز دیجیتال بیت کوین ابداع شد، با این حال، جامعه فناوری کاربردهای بالقوه دیگری را برای آن یافت تا تقریباً همانند نرم افزار منبع باز 25 سال پیش، حوزۀ فناوری اطلاعات را متحول سازد. یک زنجیره بلوکی، به عبارت ساده، مجموعه ای از رکوردهای تغییر ناپذیر داده با مهر زمان است که توسط یک خوشه رایانه‌ای مدیریت می شود که متعلق به هیچ نهادی نیست. هر یک از این بلوک های داده ایمن هستند و با استفاده از اصول رمزنگاری (یا همان زنجیره ای) به یکدیگر متصل می شوند.


ایجاد ارزش در کسب‌وکار توسط علم داده

امروزه کسب و کارهای نوین بر مبنای استفاده صحیح و بهینه از داده‌ها استوار شده‌اند و علم داده اهمیتی شگرف در پیشبرد اهداف سازمان‌ها دارد.  به ندرت می‌توان سازمانی را یافت که برای ارتقای عملکردها، بهبود فرایندها و افزایش سودآوری از روشهای علم داده استفاده نکند. علم داده روش‌ها، فرآیندها، الگوریتم‌ها و سیستم‌های تحلیلی را به کار می‌گیرد تا اطلاعات را از داده‌ها جمع‌آوری کند و آنها را به بینشی ارزشمند تبدیل نماید. سازمان‌ها و کسب‌و کارها برای استفاده درست از علم داده باید حوزه‌های کاربردی علم داده را بشناسند و روش به کارگیری علم داده را در فرایندها و بخش‌های مختلف سازمان فرابگیرند.  در این مقاله ضمن بیان اهمیت کاربردی علم داده در کسب‌و کار، حوزه‌های مختلف کاربردی علم داده معرفی می‌شوند و جنبه‌های مهم درآمدزایی از داده که سازمان‌ها می‌توانند در دنیای امروز برای ارتقای سودآوری خود مد نظر قرار دهند تشریح می‌گردند.


همزاد دیجیتال، کلیدی برای تحول دیجیتال

همزاد دیجیتال یک بازنمایی دیجیتالی یا مجازی از یک موجودیت یا سیستم دنیای واقعی است. در سال های اخیر این مفهوم، به ویژه در صنایع تولیدی، خودروسازی، بهداشت و درمان از محبوبیت فزاینده ای برخوردار شده است می داند. به دلیل مزیت رقابتی که همزاد دیجیتال های می توانند ارائه دهند، اغلب کسب و کارها از آنها استفاده می کنند تا بهره وری را افزایش دهند، بهینه سازی را به حداکثر برسانند و خطرات را کاهش دهند. با توجه به اهمیت اجرای تحول دیجیتال در سازمان ها و نقش مهم همزاد های دیجیتال به عنوان یکی از محورهای اصلی این حوزه، لازم است که رهبران سازمانی از این مفهوم، کارکردها و الزامات آن آگاه باشند. در این مقاله ضمن معرفی مفاهیم اساسی و ساختار همزاد دیجیتال، مزیت‌های آن در کسب و کار و صنعت بیان شده و کاربردهای مختلف آن در حوزه های مختلف تشریح می شود.


تحول دیجیتال

تحول دیجیتال به استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای ایجاد تحول در فرایندهای موجود سازمانی و یا ایجاد فرایندهای جدید اشاره دارد، به گونه‌ای که این فرایندها موجب رشد سازمان و ایجاد ارزش برای آن شوند. اگرچه این دگرگونی ممکن است مستلزم یک تحول کامل در بخش‌های بدنه‌ای سازمان برای تطبیق با شیوه‌های جدید کارکردی باشد، اما مزایای آن در دنیای امروز چشمگیر خواهد بود.  در عین حال چالش‌ها و دشواری‌های زیادی نیز برای اجرای تحول دیجیتال وجود دارد. برای مدیران سازمانی بسیار اهمیت دارد که ماهیت اصلی و ضرورت این تحول را شناخته و برای اجرای آن گام بردارند. در این مقاله، مفهوم تحول دیجیتال، ضرورت و عناصر اصلی تشکیل دهنده آن با ذکر نمونه‌‎های ملموس از دنیای واقعی بیان می‌شود. همچنین، وضعیت فعلی تحول دیجیتال و چشم‌انداز آینده آن برای خواننده تصویر می‌گردد.


هوش مصنوعی و آینده راهکارهای منابع سازمانی (ERP)

در دنیای امروز شرکت‌ها برای رویارویی با چالش‌های پیش رو باید متحول شوند، از این­رو ارائه­دهندگان راهکارهای جامع سازمانی که شرکت­ها به آنها اعتماد دارند نیز، باید محصولات خود را تغییر دهند تا برای نسل بعدی سازمان‌ها، مناسب‌تر شوند. تکنولوژی­های پیشرفته­ همانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء بخش مهمی از تحول کسب‌وکار هستند که کاربردهای وسیعی در دنیای امروز دارند. استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در راهکارهای جامع سازمانی یک روند نوظهوری است که می‌تواند حجم وسیعی از داده­ها را مدیریت کند. در این مقاله کاربرد این تکنولوژی­های پیشرفته در انواع ماژول­های راهکارهای جامع سازمانی ارائه شده است و نشان می ­دهد که چگونه مدیران با استفاده از این تکنولوژی­ها قادر خواهند بود استراتژی­ها و تصمیمات آگاهانه­تری اتخاذ کنند.


سامانه‌های سایبری فیزیکی: تأثیر ژرف تحول دیجیتال

سامانه‌های سایبری فیزیکی یکی روندهای کلیدی فناوری است که تحولی عظیم را در بخش‌های مختلف صنعتی و  کسب‌وکار به وجود خواهد آورد. این سامانه‎‌ها یکپارچگی رایانش، شبکه‌، تجهیزات و  فرایندهای فیزیکی را فراهم می‌سازند و باعث ایجاد خودکارسازی بهینه و افزایش بهره‌وری و کنترل در امور کسب‌وکار می‌شوند. تعامل فراگیر بین دو بخش فیزیکی و سایبری یک قابلیت اساسی  برای پیش‌‎برد صنعت 4.0 و ایجاد تحول در فرایندهای مختلف است و باعث دست یافتن به پایداری، کارایی، قابلیت اعتماد و استحکام در مواجهه با سیستم‌های فیزیکی مختلف در کاربردهای متنوع از جمله حمل و نقل، انرژی، تولید صنعتی، و پزشکی می‌گردد. در این مقاله مفهوم سامانه‌های سایبری فیزیکی و جنبه‌های مختلف کاربردی آنها تشریح می‌شود و چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌رو برای این سامانه‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد.